Genel Yetkili Sendika

‘Kadına Yönelik Şiddetin Panoraması’ paneli düzenledik

Eğitim-Bir-Sen Konya 2 No’lu Şube, Konya Sivil Toplum Kuruluşları Platformu ve Milli Akademi, “Kadına Yönelik Şiddetin Panoraması” konulu bir panel düzenledi. Ticaret Odası Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen panelin moderatörlüğünü Dr. Öğr. Üyesi İbrahim Çetin yaptı. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta, Prof. Dr. Hayri Erten ve Doç. Dr. Kübra Küçükşen’in konuşmacı olduğu panel, Şube Başkanı Şenol Metin’in açılış konuşmasıyla başladı. Metin, ‘Gölgesinde otur ama yaprak senden incinmesin. Temizlen de gir mezara, toprak senden incinmesin’ diyen bir medeniyetin çocuklarının İstanbul Sözleşmesi’ne ihtiyacı olmadığını vurgulayarak, “Bu coğrafyanın kadim değerlerinde şiddet yoktur. İstanbul Sözleşmesi, modernleşme süreci ile batıdan ithal ettiğimiz şiddeti yine batıdan ithal ettiğimiz yöntemlerle engelleme çabasıdır, beyhudedir. Küresel oligarşinin sınırsız desteğinde güçlü bir network oluşturanlara rağmen Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Sözleşmesi’ni feshetmesi cesaretli, bir o kadar da değerlidir” ifadelerini kullandı.

Konya Sivil Toplum Kuruluşları Platformu Başkanı Adem Ceylan’ın da bir selamlama konuşması yaptığı panel, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta’nın ‘Batı hukuk normları ve insan hakları politikaları kadına yönelik şiddetin önlenmesinde neden yetersiz kalmaktadır? Türkiye, kadına yönelik şiddeti engellemek için hangi çalışmaları yapmaktadır?’ başlıklı sunumu ile devam etti. Usta, Türkiye’nin kadına yönelik şiddetin engellenmesi amacı ile yapmış olduğu hukuki düzenlemelerin dünyanın en ileri düzenlemeleri olduğunu, mevzuat bakımından yapılması gerekenlerin büyük kısmının yapıldığını, uygulama sorunlarını gidermek için gayret içinde olduklarını söyledi.

Prof. Dr. Hayri Erten, ‘18. Yüzyıl Konya Şer’iye Sicillerinde Kadın ve Kadına Yönelik Şiddet’ başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. İncelenen dönemde mahkemeye başvuranların yüzde 36’sının kadın olmasının önemli bir veri olduğunun ve Osmanlı döneminde kadınların hak arama noktasında belirgin bir bilinçlerinin olduğunun altını çizen Erten, şiddet uygulayan erkeklere verilen cezalardan örnekler de verdi.

Doç. Dr. Kübra Küçükşen, ‘Kadına Yönelik Şiddetin Bireysel, Ailevi ve Toplumsal Nedenleri’ başlıklı sunumunda, ailevi nedenlerden kaynaklı şiddet konusu üzerinde durdu. Sevgisiz ve güvensiz ortamda yetişme, yetersiz anne-baba tutumları gibi faktörlerin etkilerine değinen Küçükşen, “Şiddet küresel bir sorundur. Şiddetin cinsiyeti yoktur. Şiddetin ahlakı yoktur, meşruiyeti yoktur” dedi.

Küçükşen, şiddetin engellenmesinde alkol ve madde bağımlılığı ile mücadelenin önemine dikkat çekti.

Panelin ardından, “Sendika Liderlerini Yetiştiriyor” eğitim programının birinci fazına katılan kursiyerlere sertifikaları takdim edildi.