Haber
2024-03-06 15:15:09
CHP VE ANAYASA MAHKEMESİ MEMURA KAYBETTİRDİ

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, CHP’nin eli ve Anayasa Mahkemesi’nin kararıyla sendika üyesi memurlara ödenen ‘toplu sözleşme ikramiyesi’nin iptal edilmesiyle ilgili olarak, “2 milyondan fazla memurun CHP eli ve Anayasa Mahkemesi kararıyla kazanımları yok edilmiş, paralarına el konulmuş ve aylık 345 TL para ceplerinden çekilmiştir. CHP tarafından memurlar mağdur edilmeye, hakları yok sayılmaya, sendikal mücadeleler sonucunda elde ettikleri kazanımlar bir çırpıda ellerinden alınmaya çalışılmıştır” dedi. 

 

 

Ali Yalçın, düzenlediği basın toplantısında, CHP’nin iptal istemiyle açtığı davada, Anayasa Mahkemesi’nin sendika üyesi memurlara ödenen toplu sözleşme ikramiyesini iptal kararına tepki göstererek, “Toplu sözleşme ikramiyesini düzenleyen mevzuat 2022 yılında kanun koyucu tarafından değiştirilmiş, yapılan değişiklikle sendikal örgütlenmenin güçlendirilmesi hedeflenerek, kamu görevlilerinin en az yüzde 2’sini üye kaydeden sendikaların üyelerine, miktarı toplu sözleşmeyle belirlenecek tutarda ‘toplu sözleşme ikramiyesi’ ödenmesi hükmü getirilmişti. Bunun sonucu olarak, 7. Dönem Toplu Sözleşme’de ‘toplu sözleşme ikramiyesinin aylık 538 TL olarak ödenmesini yetkili konfederasyon olarak sağlamıştık. Aynı kanuni düzenlemede, kamu görevlisi sayısının yüzde 2’sini üye kaydedemeyen sendikaların üyelerine ise 3 ayda bir 570 TL tutarında ‘toplu sözleşme desteği’ ödenmesi hüküm altına alınmıştı. Kamu Görevlileri Hakem Kurulu kararıyla değişikliğe gidilerek bu kişilere toplu sözleşme desteğinin aylık 190 TL ödenmesi kararlaştırılmıştı. Ancak CHP’nin basiretsizliğinin bir sonucu olarak ilgili mevzuat iptal edildi” ifadelerini kullandı. 

Anayasa Mahkemesi’nin bu kararının önceki hükümleriyle çelişen bir karar ve uluslararası normlara aykırı olduğunu vurgulayan Yalçın, yıllarca mücadelesini verdikleri ‘toplu sözleşme ikramiyesi’nin iptal edilmesinin kamu görevlileri arasında infiale neden olduğunu belirterek, bir garabetle karşı karşıya olduklarını söyledi. 

 

 

CHP kamu görevlisine düşman mı? 

Kamu görevlilerinin ceplerinden parasının alındığı kaydeden Yalçın, “2 milyondan fazla memurun CHP eli ve Anayasa Mahkemesi kararıyla kazanımları yok edilmiş, paralarına el konulmuş ve aylık 345 TL para ceplerinden çekilmiştir. Memurlar, CHP tarafından mağdur edilmeye, hakları yok sayılmaya, sendikal mücadeleler sonucunda elde ettikleri kazanımlar bir çırpıda ellerinden alınmaya çalışılmıştır” şeklinde konuştu. 

Söz konusu başvurunun CHP’nin kamu görevlileri aleyhine yapmış olduğu ilk başvuru olmadığını hatırlatan Yalçın, sözlerini şöyle sürdürdü: “Hatırlayacak olursak, 2005 yılında toplu görüşmelerde mutabakat altına alınan, memurlara ödenecek sendika ödeneğine dair düzenleme CHP marifetiyle Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmişti. Sağlık çalışanlarına yönelik ön lisans programlarından mezun olanlara lisans tamamlama eğitimi imkânı getiren düzenleme CHP eliyle Anayasa Mahkemesi’nde iptal edilmişti. Din görevlilerine ilişkin İLİTAM uygulamasına yönelik düzenleme de CHP eliyle Anayasa Mahkemesi’nde iptal edilmişti. 2006 yılında öğretmenlik kariyer basamaklarına yönelik düzenlemede olduğu gibi, 18 yıl sonra çıkarılan Öğretmenlik Meslek Kanunu’nda da yer verilen kariyer basamaklarına ilişkin düzenleme yine CHP başvurusuyla iptal edilmiş, kariyer basamakları süreci çıkmaza sokulmuştu. Neye, nasıl iptal davası açacağını bile bilmeyen, ana muhalefet partisi sıfatıyla sahip olduğu yetkiyi etrafı kırıp dökerek zarar vermekte kullanan sorumsuz muhalefetin oluşturduğu hak kayıpları ve mağduriyetler tahammül sınırlarını aşmıştır.” 

 

 

Mahkemenin kararı hata ve çarpıklıklarla doludur 

Ali Yalçın, CHP ve Anayasa Mahkemesi üyelerinin sorumsuz davrandığını ifade ederek, “Memurun toplu sözleşme ikramiyesinden mahrum bırakılması çabasının yanında bir diğer can alıcı sorun, Anayasa Mahkemesi’nin memura, memur sendikalarına ve memur sendikacılığına bakış açısıdır. Mahkeme, üyelik aidatını, sendika ile üyesi arasındaki bağın bir unsuru olarak değil, üyeye yüklenmiş ‘mali külfet’ olarak görmekte, düğmeyi en baştan yanlış iliklemektedir. Mahkemenin gerekçeli kararı hata ve çarpıklıklarla doludur” diye konuştu. 

Toplu sözleşmelerin ‘özerkliği’ çerçevesinde, 7. Dönem Toplu Sözleşme hükümlerinin halen yürürlükte olduğuna dikkat çeken Yalçın, sözlerini şöyle tamamladı: “Hükûmet yetkililerinden, kamu görevlileri arasında anbean artan olumsuz tartışmalara son verecek, halen yürürlükte olan toplu sözleşme hükümlerinin uygulanmaya devam edileceğine yönelik açıklamayı bir an evvel yapmasını bekliyoruz. Anayasa Mahkemesi’nin garabet kararı; kamu görevlileri sendikacılığı alanında baştan beri eksik bırakılan, evrensel ilkelerde karşılığı, işçi sendikalarında pratiği olan ve her fırsatta dile getirdiğimiz dayanışma aidatının hayata geçirilmesini kaçınılmaz kılmaktadır. Ayrıca memurların hakkına göz dikenlere meydan vermemek için, TBMM ve siyasi irade, 4688 sayılı Kanun’da günün şartlarına, evrensel ilkelere, örgütlenme özgürlüğüne dair eksiklikleri görmeli, sendikal mücadelenin, örgütlü gücün ve yetkinin hukukunu koruyan köklü değişiklikleri hiç zaman kaybetmeden hayata geçirmelidir.” 

MEMUR-SEN
KONFEDERASYONU
EĞİTİMCİLER BİRLİĞİ
SENDİKASI
Zübeyde Hanım Mahallesi Sebze Bahçeleri Caddesi No:86
Altındağ - Ankara / TÜRKİYE
Tel : 0.312 231 23 06 Faks : 0.312 230 65 28
ebs@ebs.org.tr
Copyright © Eğitim Bir Sen