Haber
2024-03-13 14:16:59
MÜCADELEMİZ ÖRGÜTLENME ÖZGÜRLÜĞÜNÜN ALANINI GENİŞLETTİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, daire başkanlarının sendikalara üye olabileceklerine dair bir görüş yazısı yayımladı. 

Anayasa Mahkemesi, Eğitim-Bir-Sen’in taraf olduğu davada sendikamızı haklı bularak 4688 sayılı Kanun’un 15. maddesindeki daire başkanları ile dekan, enstitü ve yüksekokul müdürleri ve yardımcılarının sendika kurucusu ve üyesi olamayacaklarına ilişkin hükmü iptal etmişti. 

Karar sonrasında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, görüş talebi üzerine, daire başkanlarının sendika üyeliğini engelleyen kanun hükmünün iptal edildiğine dikkat çekerek, bakanlık merkez teşkilatında daire başkanı ünvanlı kadrolarda görev yapan personelin sendika üyesi olabileceğini açıkladı. 

Örgütlenme ve sendikal hak mücadelemiz neticesinde ortadan kalkan yasak sayesinde kamudaki bütün daire başkanlarına sendika üyeliği yolu açılmıştır. Daire başkanlarının emeklerinin ve çabalarının karşılığını bulması; mesleki, ekonomik ve sosyal konulardaki sorunlarının gündeme getirilerek çözüm bulunması için bütün bakanlık ve kamu kurumları daire başkanlarını Eğitim-Bir-Sen’e ve Memur-Sen’e bağlı sendikalarımıza üye olmaya davet ediyoruz. 

Görüş yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

MEMUR-SEN
KONFEDERASYONU
EĞİTİMCİLER BİRLİĞİ
SENDİKASI
Zübeyde Hanım Mahallesi Sebze Bahçeleri Caddesi No:86
Altındağ - Ankara / TÜRKİYE
Tel : 0.312 231 23 06 Faks : 0.312 230 65 28
ebs@ebs.org.tr
Copyright © Eğitim Bir Sen