Genel Yetkili Sendika

Kararlı mücadelemizle memurları memnun edecek bir sonuca ulaştık

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Temmuz ayında en düşük memur maaşının 22 bin lirayı bulacağı yönündeki açıklamasının kendilerini sevindirdiğini belirterek, “Bizim emeğimiz, mücadelemiz, alın terimiz, girişimlerimiz sonuç almıştır ve kamu görevlileri rahat bir nefes almıştır” dedi.

Ali Yalçın, Memur-Sen Tekirdağ İl Temsilciliği’nin il divan toplantısına katıldı. Gündeme ve sendikal çalışmalara ilişkin değerlendirmelerin yapıldığı toplantıda konuşan Yalçın, en yüksek devlet memuru maaşıyla en düşük devlet memuru maaşı arasındaki makasın gittikçe açıldığını ifade ederek, “"En yüksek devlet memuru maaşıyla en düşük devlet memuru maaşı arasındaki makas açılırken, işçi-memur tartışması da kamuda yeniden başlıyor ve alevleniyordu. Cumhurbaşkanımızın, en düşük işçi maaşının 22 bin liraya çıkarıldığı yerde, Memur-Sen’in bu konudaki ısrarına, isyanına, hissiyatına ve mücadelesine bir kez daha itibar ederek, ortaya koyduğumuz efora karşılık vererek ‘en düşük devlet memuru maaşı Temmuz’da işçi maaşının altında olmayacak’ diyerek ortaya koyduğu irade, hakikaten takdir edilecek, teşekkür edilecek bir iradedir” şeklinde konuştu.

Sorunların çözülmesi için üzerlerine düşeni yaptıklarını kaydeden Yalçın, Memur-Sen’in bütün toplumu kuşatan ve kucaklayan bakış açısıyla sendikal yolculuğuna devam ettiğini, 1 milyon 54 bini aşan üyesinin gururu, kamu görevlilerinin de umudu hâline geldiğini söyledi.

Memur-Sen’in her zaman emeğin, emekçilerin, kamu görevlilerinin yanında olduğunu vurgulayan Yalçın, “Memur-Sen, ekmeğin, temel hak ve özgürlüklerin her zaman yanında olmuştur. Çünkü kendi kuruluş hikâyesi buna bağlıdır. 3600 ek gösterge konusunda biz ilk toplu sözleşmeden son toplu sözleşmeye kadar masada hep aynı konuyu gündeme getirdik. Son toplu sözleşmede kayıt altına aldık. Yetkili konfederasyonla birlikte çalışılacak ve hükûmete yol haritası sunulacaktır diye aldığımız karar, 5 milyon 300 bin insanı kapsayan koca bir düzenlemeye dönüştü. Cumhurbaşkanımıza, ‘birinci dereceye yükselen tüm kamu görevleri 3600 ek göstergeyi alacaktır’ diyerek mücadelemize itibar edip bunun müjdesini verdiği için kendisine teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hamza Öksüz, Memur-Sen Tekirdağ İl Temsilcisi ve Eğitim-Bir-Sen Şube Başkanı Ferruh Topuz da birer konuşma yaptı.