Genel Yetkili Sendika

Memur-Senli kadınlar buluştu

Memur-Sen Kadınlar Komisyonu tarafından düzenlenen Kadınlar Buluşması, Memur-Sen Genel Merkezi’nde gerçekleştirildi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Jülide Sarıeroğlu ve Leyla Usta Şahin, Memur-Sen Genel Başkan yardımcıları Ali Yıldız, Ramazan Çakırcı, Hamza Öksüz, Eğitim-Bir-Sen Genel Sekreteri Talat Yavuz, komisyon başkanları ve çok sayıda Memur-Senli kadının katıldığı toplantıda konuşan Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, 28 Şubat sürecinden bu yana özellikle kadınlar tarafından ortaya koyulan mücadelenin tarifi olmadığını belirterek, “Ülke ve millet olarak zorlu süreçlerden geçtik. Bu zorlu süreçlerin karşısında en ön saflarda kadınların da dirayetli duruşu herkesçe biliniyor. 28 Şubat sürecinde de ezilmeyerek dik duruş sergileyen kardeşlerimizin sendikal alana da girerek örgütlü güce verdiği destek bizler gururlandırıyor” dedi.

Yalçın: Memurun düşen alım gücü seyyanen zam ile yükseltilmelidir

Kamu görevlilerinin sorunlarına da değinen Yalçın, “Taşerondan geçen emekçi arkadaşlarımıza gösterilen cömertliğin ve samimiyetin bizden esirgenmeyeceğine ilişkin kanaatimiz var. Bunun da seyyanen zamla olması gerektiğini ifade ediyorum. Kamu görevlilerinin alım gücü düşmüş, makas açılmıştır. Gereğinin yapılacağına inanıyor, Cumhurbaşkanımıza güveniyoruz” şeklinde konuştu.

Kamu işçilerine yönelik yapılan iyileştirmenin ardından kamu görevlilerinin de ücretlerinde iyileştirme beklediğini ifade eden Yalçın, şunları söyledi: “Kamu görevlilerinin alım gücü düşmüştür. En düşük devlet memuru maaşı ile en yüksek devlet memuru maaşı arasındaki makas açılmıştır. Bunun için seyyanen zam ile bir onarım yapılması gerektiğini ifade etmek istiyorum.”

Aydın: Örgütlü mücadelemiz devam edecek

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Kadınlar Komisyonu Başkanı Sıdıka Aydın, komisyon olarak Memur-Sen’in mücadelesine katkıda bulunmaktan gurur duyduklarını dile getirerek, “Kadın örgütlülüğümüzün heybeti de çalışmaları da günbegün artıyor, müthiş bir hayranlık ve takdir kazanıyor. İlmek ilmek dokuduğumuz, emekle attığımız adımların menzile vardığını görmek, bir teşkilatçı için en büyük ödül ve lütuftur” diye konuştu.

Kadının toplumsal ve çalışma hayatındaki varlığını, örgütlenmedeki önemini kıymetli bulduklarını ve desteklediklerini vurgulayan Aydın, “Bunu yaparken de kadın ve emek söylemi üzerinden geliştirilen ideolojik söylemin dışında bir mücadele alanı benimsedik. Bizler, bu toprakları yoğuran değerlere tutunduk. İsmi Anadolu olan bir coğrafyada, ‘ana’lığı aşağılayan, aileye kasteden zihniyete karşı, örgütlü gücümüzle mücadele ettik, etmeye de devam edeceğiz. Biliyoruz ki, toplum barışı aileden başlar, aile dağılırsa, toplum dağılır” ifadelerini kullandı.

Kadınların daha iyi bir çalışma hayatına kavuşması için mücadele etmeye devam edeceklerini kaydeden Aydın, cinsiyetçi, ayrıştırıcı, toplumsal kamplaşmaya yol açan söylem ve eylemlerden uzak durarak insan hakları merkezli, yaşanabilir bir dünya için, kadının toplum içindeki konumunu güçlendirecek bir anlayışı geliştirmek zorunda olduklarını vurguladı.

Sarıeroğlu: Kamu görevlilerinde beklenti oluştu

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Jülide Sarıeroğlu, kamu görevlileri ve işçi emeklileri üzerine çalışmış biri olduğunu hatırlatarak, şöyle konuştu: “Yaşanan bu enflasyonist süreç içerisinde kamu görevlileri ile ilgili de ek düzenlemeler yapmıştık. Son olarak kamu işçileri ile ilgili yapılan çalışmanın ardından kamu görevlilerimizde de bir beklenti oluştu. Bununla ilgili Cumhurbaşkanımız tarafından önümüzdeki dönemde bir çalışma yapılacağı ifade edildi. Ali Başkan’dan notlarımızı, kayıtlarımızı aldık. Gerekli görüşmeleri yapmaya da devam edeceğiz. Sürecin takipçiyiz. Cumhurbaşkanımız tarafından güzel müjdeler açıklanarak süreci tamamlayacağız.”

Şahin: Gereken ne ise yapılacak

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Leyla Usta Şahin ise gerek kamusal alanda gerek sivil alanda elde edilen haklar için Memur-Sen ile birlikte mücadele ettiklerinin altını çizerek, “Tabii ki sendika demek mücadele demek, emek demek, direnmek demek, hakları savunmak demek. Ancak şunu da unutmayalım, biz aynı taraftayız. Biz hepimiz bu ülke için, bu ülkenin insanları için, emekçisi için aynı şeyleri yapma çabasındayız. Bu sebeple hiç endişeniz olmasın. Cumhurbaşkanımız Memur-Sen’in ve memurların hak ettiği ne varsa geri durmayacak ve gereken neyse yapacaktır. Bunu yakın zamanda da duyacağımıza inanıyorum. Çünkü bu konuda çalışmaların olduğunu başkanımız da bizler de biliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.