Genel Yetkili Sendika

1. dereceye ‘3600 ek gösterge’ veriliyor, adaletsizlik sona eriyor

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkan Ali Yalçın, 1. dereceye yükselen kamu görevlilerine 3600 ek gösterge verilmesi konusundaki kararlı mücadelenin sonuç verdiğini kaydetti.

Ali Yalçın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “1. dereceye inen ve şartları tutan tüm memurlarımızın 3600 ek gösterge hakkından yararlanabilmesini sağlayacağız” ifadelerine işaret ederek, şunları söyledi: “5,3 milyon kamu görevlisi ve emeklisini ilgilendiren ek gösterge düzenlemesini Memur-Sen olarak nasıl hayata geçirdiysek, adaletin tesisi için 1. dereceye 3600 ek gösterge verilmesi konusunda da o derecede ısrarcı olduk. Bu mücadelemizde de yılmadık, talebimizde yanılmadık, karşılığını aldık. Biz zemini boş, karşılığı olmayan teklifleri hiçbir zaman masaya da sahaya da taşımadık. Doğru olanı, olması gerekeni teklif ederken, akademik birikimimizi, sendikal mücadelemizi, emeğin hakkı için alın terimizi ortaya koyduk. Talebimizin haklılığı bütün kesimlerce anlaşılmış, 1. dereceye yükselen bütün kamu görevlilerine 3600 ek gösterge verileceği müjdesi Cumhurbaşkanımız Erdoğan tarafından verilmiştir. Meclis açıldığında ilk iş 470 bin kamu görevlisinin ve emeklisinin hakkını teslim etmek olmalıdır. İyi ki Memur-Sen var, iyi ki Eğitim-Bir-Sen var.”

7 bin 500 lira üzerinde maaş alanlar gündemde

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan son iyileştirme ise emekli kamu görevlilerinin beklentileri noktasında bir düzenleme oldu. Daha önce yapılan düzenleme ile en düşük emekli maaşları 7 bin 500 lira seviyesine çıkarılırken, bu rakamın üzerinde maaş alanlara herhangi bir düzenleme gerçekleştirilmemişti. Emekli Memur-Sen’in de sıkça gündeme getirdiği ve emekli kamu görevlilerini olumsuz etkileyen süreçte yeni adımlar atıldı. Buna göre TBMM’nin açılmasıyla birlikte 7 bin 500 lira üzerinde maaş alan emekçiler ile ilgili bir çalışma yapılacağı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı.